Milionový nápad

Krátké zamyšlení.

Únor 2014

milion

Milionový nápad aneb
Nápad za milion nebo nápad pro miliony?

Když mi vlastní maminka poslala prezentaci, která ukazovala komplex Marina Bay Sands v Singapuru jako něco nádherného a úžasného, a když mi na mé drobné námitky o megalomanství takového počínání zdůrazňovala, že jako nápad je to parádní, musel jsem sám sobě položit otázku:

Co je to dooprady milionový nápad?

Vzpomněl jsem si na olomouckou přednášku profesorky Hogenové, která se jmenovala Architektura a problém filosofického počátku a ve které paní profesorka zmiňovala, že v architektuře jsou vždy obsaženy počátky, přičemž počátek není začátek, a že architektura je vždy filosofie! Filosofie je soustavné, racionální a kritické zkoumání skutečnosti. A tak jsem se kriticky zamyslel, jaký typ nápadu je pro svět přínosnější? Okamžitě se mi vybavily ty nejpřínosnější nápady, mezi nimi Fordův model T, Volkswagen brouk či Fiat 500 jako nápady z inženýrství a například Baťovy továrny a dělnické kolonie jako zástupci stavitelství, navíc z "naší zahrádky".

Katedrály Notre Dame v Paříži či v Remeši jsou také plné výborných nápadů, ale kolika lidem doopravdy přímo zlepšily život? Kolik lidí bude mít přímý prospěch z hotelového komplexu za 5,7 miliard dolarů? Denní návštěvnost má být kolem 25.000 lidí, ale potřebují lidé, kteří jsou za noc v hotelu ochotní zaplatit 7.000,- Kč nějak zlepšovat život?

Nechci brojit proti drahým a skvělým věcem, ale nemůžu se zbavit dojmu, že při investování stejného množství snahy a prostředků, mohlo by vzniknout něco víc. Místo jednoho nápadu za milion by tu byl nápad pro miliony. V případě Marina Bay Sands by to dokonce místo nápadu za miliardy mohl být nápad pro miliardy a to při současném stavu populace na zemi znamená dobrý nápad pro každého člověka na Zemi. Zamyslete se nad tím někdy ;-)


Přednáška profesorky Hogenové proběhla 15.11.2012 v Olomouci pod patronátem Hnutí za krásnou Olomouc.


Marina Bay Sands

Baťovy domky

Notre Dame v Paříži

Ford model T Fiat 500